Používame súbory cookies

Súbory cookies používame na analýzu návštevnosti, zapamätanie si preferencií a zlepšovanie použiteľnosti webu. Súhlas môžete vyjadriť kliknutím na tlačidlo "Súhlasím".

Nastavenie Súhlasím

Súhlas môžete tiež odmietnuť.

Preskočiť na obsah

Výhody magnetického separátora VMSV

 • viacstupňová separácia – extrémne vysoká účinnosť
 • automatické čistenie aj bez prerušenia toku materiálu
 • magnetická indukcia až 11 000 G
 • jednoduchá výmena dopravníkového pásu
 • výroba separátora na mieru
 • vhodný aj pre materiály vysoko kontaminované časticami Fe
 • zachytenie častíc Fe od 30 mikrónu z veľmi jemne drvených materiálov
 • testovanie materiálu

Viacstupňové magnetické valce VMSV

viacstupňový magnetický separátor VMSV

Permanentný viacstupňový magnetický separátor osadený extra silnými magnetickými valcami sa používa na nepretržitú a automatickú separáciu aj veľmi malých a slabo magnetických častíc, napr. magnetickej nehrdzavejúcej ocele alebo aj niektorých druhov paramagnetických minerálov.

Konštrukcia viacstupňového separátora

Tento mimoriadne výkonný magnetický separátor sa skladá z vibračného podávača (verzia VMSV) alebo podávacieho valca (verzia VMSV-EKO) a z niekoľkých párov nad sebou umiestnených valcov. Jeden valec z tejto dvojice je vždy hnací – magnetický (ponúkame ho vo verzii VMSV s reguláciou rýchlosti otáčania podľa charakteru čisteného materiálu a prevádzkových potrieb) a druhý poháňaný – nemagnetický. Tieto dvojice valcov sú navzájom prepojené veľmi tenkým, ale extrémne odolným dopravníkovým pásom z kevlaru alebo skloteflónu – k dispozícii aj v nelepivej úprave.

Ako funguje viacstupňový magnetický separátor?

Po uvoľnení materiálu vibračným podávačom alebo podávacím valcom padá materiál na pás viacstupňového valca, pričom kovové nečistoty sú zachytávané magnetickým poľom valca a prenášané za jeho os do výsypného potrubia. Vyčistený materiál (t. j. nemagnetické častice) pôsobením gravitácie padá na ďalší dopravníkový pás, umiestnený pod ním, kde sa separačný proces rovnakým spôsobom opakuje. Poloha rozdeľovača prúdu magnetického a nemagnetického materiálu je v uhle aj osi nastaviteľná. Magnetické pole pri magnetickom valci dosahuje maximálnu výšku 10 mm, preto sa odporúča, aby výška materiálu prepravovaného na páse nepresiahla 5 mm. Na dosiahnutie čo najvyššej účinnosti odporúčame výšku materiálu 2 mm.

Neoddeliteľnou súčasťou tohto špeciálneho magnetického separátora je aj integrovaný vibračný podávač s násypkou, ktorej rozmery presne zodpovedajú šírke dopravníkového pásu. Pomocou regulátora vibrácií (pri VMSV) alebo otáčok podávacieho valca (pri VMSV-EKO) možno nastaviť optimálne dávkovanie materiálu na dopravníkový pás. Viacstupňový magnetický separátor je tiež osadený inteligentnými senzormi, ktoré zaisťujú bezpečnosť a plynulosť prevádzky. Ak sa počas chodu stroja otvorí niektorý z kontrolných otvorov, stroj sa okamžite vypne. Senzor naplnenia zabezpečí, aby sa výška materiálu v separátore udržiavala na bezpečnej úrovni (aby v prípade upchatia alebo zaplnenia výsypného otvoru na vyseparované kovové častice nedošlo k jeho upchatiu vyseparovanými nečistotami ).

Viacstupňový magnetický valec VMSV je vybavený zariadením na jednoduché nastavenie optimálneho napnutia dopravníkového pásu. Okrem toho je každý motor hnacieho valca VMSV vybavený meničom rýchlosti, takže pohyb každého pásu možno nastaviť individuálne podľa okamžitej potreby.

Ako sa o vás postaráme?

O váš projekt sa postaráme od začiatku až do konca. U nás to objednávkou nekončí. Po celý čas používania separátora vám poskytneme špičkovú podporu.

1.
Prídeme

2.
Zameriame a a navrhneme

3.
Vyrobíme na mieru

4.
Nainštalujeme

5.
Sprevádzkujeme a zaškolíme

6.
Poskytneme autorizovaný servis

Použitie magnetického separátora

Permanentný viacstupňový magnetický separátor vybavený extra silnými magnetickými valcami je určený pre najnáročnejších zákazníkov v oblasti priemyslu, ktorí potrebujú vytriediť aj tie najjemnejšie feromagnetické nečistoty. V prípade extrémne tenkých dopravných pásov z kevlaru alebo skloteflónu by maximálna veľkosť častíc, ktoré prichádzajú do kontaktu s týmto separátorom, nemala presiahnuť 5 mm. Väčšie častice by mohli tenké dopravné pásy veľmi rýchlo poškodiť, preto by sa v prípade väčších frakcií kovových nečistôt malo pred viacstupňovým valcom použiť zariadenie na oddeľovanie hrubších magnetických nečistôt, napr. magnetický bubon alebo širšie dopravníkové pásy. Treba však počítať s tým, že širšie pásy magnetickú účinnosť tohto špeciálneho odlučovača znižujú.

Zásluhou kvalitných materiálov použitých pri výrobe magnetického valca (zostava extra silných NdFeB magnetov v kombinácii so špeciálnymi oceľovými podložkami, veľmi tenký, ale vysoko odolný kevlarový či skloteflónový dopravníkový pás) tento špičkový separátor môže vyvinúť magnetickú indukciu až 21 000 G. To je hodnota, ktorou sa doteraz mohli pochváliť iba elektromagnetické separátory.

Z hľadiska praktického využitia magnetického valca však nie až taká dôležitá hodnota magnetickej indukcie, ale hlavne hustota magnetických pólov, pretože VMSV sa často používajú na zachytávanie malých feromagnetických častíc. Ak by vzdialenosti medzi magnetickými pólmi boli príliš veľké (aby sa dosiahla maximálna magnetická indukcia), takto vytvorené veľmi silné magnetické pole by bolo na zachytávanie malých nečistôt nepoužiteľné, pretože by medzi príliš vzdialenými magnetickými pólmi skĺzli. Aby sa maximalizovalo zachytenie aj veľmi malých feromagnetických častíc, v kombinácii s veľmi hustým pólovaním sa optimálna hodnota magnetickej indukcie na povrchu valca pohybuje okolo 11 000 G.

Certifikát TESYDOSOLLAU – naše výrobky zvárajú skutoční profesionáli!

Oprávnenie firmy SOLLAU:
Oprávnenie na zváranie tlakových zariadení podľa PED 2014/68/EU
Certifikát podľa EN-ISO 3834 - 2, EN 1090 - 2, EN 13480 - 1 až 5, EN 13445 - 1 až 5

Aby sme dokázali pokryť potreby a požiadavky čo najširšieho spektra zákazníkov, viacstupňový valec vyrábame v dvoch modelových radoch – štandardnom a ekonomickom. Naši klienti tak majú istotu, že dostanú výrobok, ktorého parametre zodpovedajú ich potrebám a že zbytočne nebudú priplácať za niečo, čo nepotrebujú.

VMSV

 • zariadenie na jednoduché napnutie dopravníkového pásu
 • každý motor je vybavený meničom rýchlosti (pri každom páse možno nastaviť inú rýchlosť)
 • kontrolné a servisné otvory
 • priemer magnetického valca: 300 mm
 • certifikát ATEX

Štandardný rad určený na najnáročnejšie aplikácie. Výhodou tohto radu je jeho modulárne usporiadanie – v samostatnom module je umiestnená dvojica valcov (jeden valec z tejto dvojice je vždy hnací a druhý hnaný.

Tieto dvojice valcov sú navzájom prepojené dopravníkovým pásom. Vďaka modulárnemu usporiadaniu je možné jednotlivé moduly podľa potreby postaviť na seba a pomocou až päťstupňovej verzie tohto separátora dosiahnuť extrémne vysokú finálnu čistotu. Okrem toho veľké priemery magnetických valcov zabezpečujú, že materiál je v kontakte s magnetickým poľom dlhší čas, čo má opäť veľmi pozitívny vplyv na účinnosť separácie aj na kapacitu zariadenia.

Štandardná verzia VMSV je výsledkom niekoľkoročného výskumu v oblasti extrémne náročných magnetických aplikácií a ohlasy zákazníkov na tento výrobok sú veľmi pozitívne. Na druhej strane, pre väčší priemer valca a modulárne usporiadanie je tento špeciálny variant vyšší , čo môže problematizovať umiestnenie separátora v nižších výrobných halách. Okrem vyššej obstarávacej ceny tohto vysoko sofistikovaného zariadenia musí zákazník počítať aj s dodatočnými nákladmi na vybudovanie zodpovedajúceho obslužného zázemia, schodiska, príp. zavesenie celého zariadenia.

VýrobokRozmer vstupu/výstupu (mm)Dátová karta
VMSV 1/500 1140 x 890 zobraziť PDF
VMSV 1/1000 1140 x 1390 zobraziť PDF
VMSV 4/500 800 x 600 zobraziť PDF
VMSV 4/1000 1300 x 900 zobraziť PDF

VMSV EKO

 • integrovaný podávací valec s regulátorom otáčok
 • každý motor je vybavený meničom rýchlosti (pri každom páse možno nastaviť inú rýchlosť)
 • kompaktné vyhotovenie (zvyčajne s tromi magnetickými valcami)
 • atraktívny pomer cena/výkon
 • kontrolné a servisné otvory
 • priemer magnetického valca: 150 mm
 • certifikát ATEX

Ekonomický variant VMSV, ktorý umožňuje využiť výnimočné vlastností viacstupňového magnetického valca aj tým zákazníkom, ktorí by inak štandardnú verziu z priestorových, finančných či časových dôvodov nemohli použiť.

VMSV EKO sa skladá z troch párov valcov (aj tu je jeden valec hnací a druhý hnaný; tieto dvojice valcov sú navzájom prepojené dopravníkovým pásom). V tomto prípade sú však dvojice valcov zostupne (kaskádovito) umiestnené v jedinej skrini.

Pri verzii EKO bol vibračný podávač nahradený podávacím valcom, priemery magnetických valcov sa zmenšili a ich počet sa zredukoval na maximálne tri. Keďže je materiál v kontakte s magnetickým poľom kratší čas, účinnosť magnetickej separácie je o niečo nižšia.

Na druhej strane, týmto usporiadaním sa výrazne znížila celková výška separátora, výrazne sa znížila jeho hmotnosť a celkové rozmery (z určitého hľadiska zariadenie možno považovať za mobilné), odstránila sa nutnosť finančne a časovo náročnej prestavby a výrazne sa znížila predajná cena.

VýrobokRozmer vstupu/výstupu (mm)Dátová karta
VMSV EKO 500 N 500 x 400 zobraziť PDF
VMSV EKO 1000 N 1000 x 900 zobraziť PDF
VMSV EKO 1500 N 1500 x 1400 zobraziť PDFV akých odvetviach sa používajú magnetické valce?

Permanentný viacstupňový magnetický separátor nachádza uplatnenie najmä v potravinárstve (napr. pri finálnom dočistení mäsokostnej múčky či soli zo soľných baní) a vo farmaceutickom priemysle, pri recyklácii elektrošrotu (napr. pri odstraňovaní nežiaducich slabo magnetických prímesí z nehrdzavejúcej ocele napr. v zlievarenskom priemysle, v sklárskom a keramickom priemysle (separácia nežiaducich magnetických prímesí z kremenných a sklárskych pieskov, kaolínu, vápenca, ílu).

Ďalej v chemickom priemysle (čistenie pigmentov), pri výrobe refrakčných materiálov (čistenie refrakčných materiálov, šamotu, abrazív a pod.) a tiež pri ťažbe a spracovaní nerastných surovín a minerálov (tradičné použitie je pri obohacovaní a čistení živcov, mangánu, pegmatitu, bauxitu, magnezitu, titánu, staurolitu, hematitu, barytu, bentonitu, potaše, kremeňa, diamantov, vzácnych zemín napr. bóru, zlata, skandia, železnej rudy, talku, zirkónu a mnohých ďalších).